Rozhovor: “Na začátku jsem tomu moc naději nedávala. Ve chvíli, kdy jsem měla nulovou chuť pokračovat se dostavil úspěch.”

Po dlouhém přemýšlení jsem poprosila jednu z prvních klientek programu Affiliate pro ženy v podnikání o rozhovor. Domluvila jsem se s ní zda by bylo možné, aby popsala svou cestu k affiliate marketingu. Ráda bych představila ostatním ženám jinou žena, která affiliate marketing používá a opravdu jí pomáhá v podnikání. Díky Andreo!

Andrea 35 let, dříve zdravotní sestra. Na volné noze skončila po mateřské dovolené, protože do zdravotnictví se nechtěla vrátit. Založila si webové stránky místní komunity pro děti o tvoření. Časem web doplnila o blog o zdravém životním stylu.

Andreo, děkuji, že si přijala mé pozvání a zodpovíš nám pár otázek. Jak si se k affiliate marketingu vlastně dostala?

Není zač, Terko. Na affiliate mě upozornila slečna, která se mnou pracovala na jednom kreativním projektu. Tenkrát jsem vůbec netušila, o čem je řeč a znělo mi to jako nějaká strašná blbost. Po delší době jsem potkala tebe a ty si mi o affiliat marketingu začala říkat taky. To jsem už měla pocit, že to je asi nový trend, který mě minul. Pamatuji si, že mě zaujala možnost toho, vydělat si peníze na provoz mého projektu činností, kterou stejně dělám. A ta představa mně bavila. Tehdy jsem dost četla https://mamadodeste.cz/ a ten mi byl hodně blízký.

Pamatuješ si, čím si začala?

Nejdříve jsem měla konzultaci s tebou. Hned po ní jsem věděla, že musím udělat pár změn. Založila jsem si blog, který jsem do té doby na webu neměla. Začala jsem psát pravidelné články a také jsem se zaměřila více na SEO. Kdyby si mi to neřekla, asi bych k tomu nikdy nedošla. To bylo asi nejzásadnější, co jsem na začátku změnila. U druhé konzultace bylo jasné, že už mám dobrý základ na první partnery. 🙂

Vzpomínáš si, na prvního partnera nebo kampaně, které jsi zapojila do svého obsahu?

Ano! Když jsem po druhé konzultaci s tebou pronikla do affiliate sítě CJ. com, okamžitě jsem začala přidávat české kampaně. Byla jsem fascinovaná, kolik možností mám. Pamatuji si, že jsem na svůj instagram použila fotku bot, které jsem koupila na ZOOT a přidala jsem k nim svůj link na monetizaci. Byl to skvělý pocit, i když mi link žádnou provizi nepřinesl. 😀

Jako první jsem podle tvých rad zapojila kampaně, které se týkají mého tématu. Velké společnosti i malé eshopy, které nabízejí doplňky pro zdraví životní styl.

Po jak dlouhé době přišla tvá první provize?

Myslím, že to bylo cca po 2 měsících. Napsala jsem článek o čajích, které piji na podzim. Měla jsem tenkrát problémy s močovým měchýřem a pomohla mi velká spousta bylinek. A tak jsem o nich napsala článek a najednou – provize. Jednalo se o čaj Leros, o kterém jsem psala a z linku na něj někdo nakoupil v eshopu, který jsem inzerovala. Přišla mi provize z nákupu 40 Kč. Později jsem se dozvěděla, že přes tento link nakoupila i moje známá.

Byla jsi ráda nebo zklamaná tím, že je provize nízká?

Provize mi přišla v pohodě. Spíš to odbouralo ten pocit zmaru. Dva měsíce píši texty a nic. Najednou po dvou měsících konečně nějaký náznak, že ty změny fungují. Vím, že si mi říkala, že to je dlouhodobá konzistentní cesta, ale po dvou měsících je člověk demotivovaný, i když ho jeho projekt baví.

Jaký je rozdíl mezi tvým projektem na začátku a nyní? Vidíš nějaký posun?

Rozhodně. Na začátku jsem tomu moc naději nedávala. Řekla jsem si, že to zkusím. A přesně ve chvíli, kdy jsem měla nulovou chuť psát dál se dostavil úspěch. Po první provizi jsem hned další měsíc měla svých prvních 500 Kč. Další měsíc mi článek o čaji vydělal skoro 1500 Kč. Z těchto peněz jsem zaplatila hosting a provoz projektu. Dnes je to skoro 2 roky, co blog provozuji a kromě provizí z článků mám i stálé spolupráce na recenze produktů, formou barteru. Tzn. že mi společnost pošle produkt, který chce abych vyrecenzovala a ten mi pošlou zadarmo. Později tuto recenzi také propaguji formou affiliate marketingu, takže mi zpětně ještě vydělá peníze. Dostala jsem takto úžasné produkty nejen pro sebe, ale i pro děti.

Můžeš nám prozradit, kolik peněz si nyní affiliate marketingem vyděláš a jestli tě tato forma práce baví?

Mohu nastínit, že mi projekt, který píši v podstatě ve volném čase (4 večery týdně – 4 články týdně + 1 recenze týdně) vydělává na polovinu měsíčních nákladů mé domácnosti. Což je úžasné v tom, že jsem stále doba s dětmi a vlastně vydělávám.
Nerada bych, aby to znělo, že se úspěch dostaví hned. Je to konzistenci a přemýšlení. Musí vás to opravdu bavit. Ale výsledek stojí za to. Baví mě ta pestrost. Mohu být s dětmi na chatě a večer, když je uspím, psát článek. Zatím, co píši článek, vydělává mi starší obsah na webu. To je na tom skvělé. Že staré, dobře napsané texty generují pořád nové provize. Baví mě ta volnost, kterou mám. Když nejsem kreativní nepíši a nikdo na mě netlačí. A navíc mohu přispívat do rodinného rozpočtu, což manžela překvapilo a je za to rád.

Využíváš také sociální sítě?

Ne. Nejsem fanda, nikdy jsem nebyla a bohužel nikdy nebudu. Jde mi psaní, potřebuji k němu počítač. Můj blog má dobrou základnu čtenářů a já jsem ráda, že nemusím trávit čas vymýšlením obsahu na sítě. Na to bych neměla čas ani chuť.

Pokud tento rozhovor čte nějaká žena, která by si ráda vydělávala affiliate marketingem, co by si jí doporučila?

Zamilujte se a nevzdávejte to. Pokud milujete svůj projekt nebo vizi, kterou máte, jděte do ní. Pokud chodíte do práce nebo máte děti, věnujte se svému projektu o víkendu nebo večer. Najděte si čas a přemýšlejte nad svou formou. Jdou vám videa? Točte je. Jdou vám sociální sítě? Dělejte projekt na nich. Vyberte si to, co vás bude bavit. Protože to vám zachrání zadek, až neuvidíte žádnou odezvu. A ten moment přijde a je to zkouška důvěry. Ve vás, v to, co děláte. Ale až uvidíte první provizi ve svém účtu, budete si jistí, že to je ono! Já osobně, bych nikdy nevěřila tomu, že to funguje. Jsem skeptický člověk (znáš mě) a měla jsem takové myšlenky, že to je určitě nějaký podvod. Ale když jsem viděla, kolik firem, které vidím denně v reklamách nabízí provize za propagaci produktů, byla jsem v šoku.

Zmínila by si něco, co ti affiliate marketing přinesl, kromě zisků?

Dá se říct, že mi změnil život. Ze zdravotní sestry jsem skončila doma, se dvěma dětmi a vidina toho, že nebudu mít tzv. do čeho píchnout mě ubíjela. Když jsem založila web pro místní děti, bylo to vlastně z důvodu komunity ve vesnici. Když jsem přidala blog, měla jsem první ohlasy od kamarádek, kterým se mé články líbili. To mě nabíjelo i v době, kdy jsem byla bez zisků. Psaní bylo pro mě takovým únikem. Když jsem začala dosahovat prvních zisků bylo to naprosto zásadní. Každá částka mi udělala radost, každé ráno jsem se těšila k počítači a kontrolovala jsem stav účtu v síti. Když narůstal počet čtenářů, věděla jsem, že to dělám dobře a to potvrzoval i počet provizí. Největší mindfuck byla situace, kdy jsem odjela s manželem na týdenní dovolenou. Neměla jsem s sebou počítač, nepsala jsem. Byla jsem nervózní jako pes a trvalo mi pár dní, než jsem vypustila, že na webu není nic nového. Když jsem se vrátila a otevřela přehledy málem mě kleplo. Nárůst čtenářů byl téměř o 40% a na účtu jsem měla 5 nových provizí z článků, které jsem psala před půl rokem! To byla pro mě zásadní zkušenost a od té doby vím, že je nejdůležitější konzistence a užívat si ten proces.

Vzpomeneš si na nějaké chyby? Co by si dnes udělala jinak?

Ano. Určitě bych dala nejdřív na tebe a změnila si doménu 😀 Když jsem začínala, měla jsem doménu na Webnode a neplatila jsem svůj název, aby to bylo, co nejlevnější. Neměla jsem přehled o ničem a později to působilo jako scam. Takže jsem na tvoje rady koupila doménu a obsah jsem přetáhla. Další, takovou zásadní chybou, ze které se učím dodnes je generování linků. Na začátku jsem linky nijak neupravovala a negenerovala jsem se správně. Pak jsem měla zmatek ve statistikách a nevěděla jsem, kam přiřadit jednotlivé prokliky a provize. Bylo to lajdácké, přiznávám 😀

Na závěr bych se tě ráda zeptala na otázku, kterou pokládám každému. Měla si nějaké strašáky v hlavě, proč to nedělat?

Jasně. Asi jako každý jsem si myslela, že jsem žena. Že na to nemám, nejsem ajťák, nemám vzdělání. Nerozumím anglicky, neumím psát, nejsem redaktor. Kecy. To bylo asi nejsilnější přesvědčení. Že potřebuji vzdělání.

A potřebuješ?

Potřebovala jsem pouze základ. Abych věděla, jak na to. Základ a technické návody jsem měla od tebe a musím říct, že to byla slušná nalejvárna. Tím, že jsem to pochopila od tebe a vysvětlila si mi to vlastně srozumitelně, tak jsem neměla pocit, že to je nějaká složitá věc a to mi začátek dost usnadnilo. Naučí se to každý a jde o 2 možná 3 úkony, které jsou důležité. Jiné vzdělání ani papír netřeba. A myslím si, že v době AI už ani ty texty nemusíme psát sami 😀 Každý není copywriter 🙂

Díky za rozhovor a ať se tvůj projekt dál rozvíjí!

Já díky a všem držím palce do začátku!

Podobné příspěvky