Rozmohl se nám tady takový nešvar aneb udělám si web zadarmo

Moje frustrace nikdy nebyla na tak vysokém bodu. A zcela otevřeně jsem se rozhodla být upřímná. Ke klientům, které již mám ve své péči, ale taky k těm, kteří se chystají k tvorbě webových stránek.

Udělám si web sám

Poslední dobou se díky rychlým webovým řešením „pro laiky“ rozmohl nešvar jménem UDĚLÁM SI WEB SÁM. Můžeme se bavit o službě Wix, Webnode (i když ta je pro mě zatím nejlepší) a dalších, které se nabízejí k rychlé tvorbě webových stránek. Poslední roky slýchávám názory, že webmaster není potřeba. Argumentem je to, že tyto služby jsou rychlé, zdarma a vypadají hezky.

Vlastně s tím nemám problém. Nenutím nikoho do ničeho. Každý se rozhodujeme svobodně. Zklamaná jsem až ve chvíli, kdy se mi ozve klient, který tuto službu vyzkoušel. Zjistil následující:

  • Nabízená služba není zcela zdarma
  • Nabízí pouze dočasnou tzv. Free trial verzi
  • Služba má omezené funkce

Dalším kamenem úrazu je klientský servis. Nikdo nemá čas na vaše nutkavé volání o pomoc. Nevíte, co dělat. Čekejte. Jste v pořadí. Většina těchto „výhodných“ služeb žádá peníze za to, že web bude fungovat na vaší doméně. A tak ve finále platíte nejen hosting, ale také poplatek za úkon, který je běžně zdarma.

Nechci, aby tento příspěvek byl stěžováním. Žijeme v konkurenčním prostředí a každá služba má svého kupce. A je to tak správně. Toto není hate na konkurenci. Toto je spíše upozornění pro ty, kteří si raději „vyrobí“ webové stránky podle nějakého vzoru a po roce zjistí, že služba třetí strany (u které web vznikl) nemá dost peněz na provoz. Pocítí strach z toho, že jejich osobní informace jsou vlastněny službou, která přestává fungovat nebo mění pravidla hry.

Halina Pawlowská by řekla: „Moje rada zní. Dvakrát měř, jednou řež.“

Než vás pohltí vyšperkovaná marketingová prezentace v reklamě a zahltí vás spousta endorfinu z toho, že budete mít web do druhého dne, zamyslete se prosím, v čem je zakopaný pes. Do budoucna si ušetříte hodně času, který můžete věnovat své rodině nebo dovolené.

Je libo webmastera nebo web za tři tisíce?

Další kapitolou jsou webmasteři samotní. Mnoho klientů má špatné zkušenosti díky lidem, které jejich práce přestala bavit. Stále svou práci dělají, protože potřebují peníze, ale nepřicházejí s novými nápady. Neučí se. Stagnují na jedné pozici a lidem nenabízejí servis, který je potřeba. Takový klienti odcházejí a se strachem přicházejí a ptají se mě (s averzí v hlase) jestli jsem stejná. Až po čase přijdeme na to, že se nemusí ničeho bát a vše bude v pořádku. Stojí to další čas a peníze, ale investice se několikrát vrátí. Hlavně v tom, že dotyčná/ný má klid a web v bezpečí. Nemusí se stresovat, co bude dál a nevolá mi se strachem v hlase.

Hodně často přemýšlím nad tím, jak popsat frustraci, která mě pohltí při pohledu na slova:

„Udělám rychle web za 3000 Kč – jedna stránka.“

Další příklad toho, že podkopávat autoritu a vědomosti lidí, kteří se webmastery nestávají ze dne na den, je velmi lehké. Takových „odborníků“ vidím každý den opravdu hodně a jen se děsím toho, že jim někdo uvěří. Nechá si udělat web a pak zjistí, že dotyčný neumí zabezpečit doménu (protože mu neřekne, že to je potřeba), sáhnout správně do kódu a opravit chybu nebo prostě jen instaluje stejný design webu pro každého klienta. Mám velmi ráda přirovnání se zedníkem.

Pokud potřebuje zedníka, zavoláte si zedníka. Možná, zkusíte lecos udělat po svém, ale nebude to ono. Za pár let stejně zjistíte, že zedník, který umí svou profesi, je k nezaplacení. A tak je to i s weby.

Ráda bych tímto textem apelovala i na webmastery, kteří se učí. Učíme se totiž celý život. Nikdo není neomylný. Ale nabízet svoje začátečnické služby za směšné peníze v domnění, že nabízíte stejný servis jako webmaster, který má dlouholeté zkušenosti? To je opravdu špatně. Pak vzniká přesně efekt, o kterém jsem psala na začátku.

A pokud stále pochybujete doporučím následující odkaz od Ondřeje Ilinčeva. Tyto vědomosti platí nejen pro UX designera. Z prstu si je nevycucáte za noc, za jednu přednášku, týden v kurzu. Ba ani za rok. Učíme se stále!

 

Podobné příspěvky