Chcete být víc kreativní? Jste freelancer? Tady jsou knihy, které mám vyzkoušené!

Knihy pro freelancery

Žádný učený z nebe nespadl. Kreativec, copywriter, cukrář nebo třeba barista. Mohla bych pokračovat hodně dlouho ve výčtu všech povolání, která potřebují velkou dávku kreativity, soustředění a samozřejmě lásky k dané činnosti.

Tvorba webů je sice láska, ale provázená mnoha AHA!? momenty a dlouhým učením. Mlácení hlavou o zeď moc dobře znám a někdy mám takový tvůrčí blackout, že 30 dní dlouhá noc je čajíček. Jsem tvrdohlavá. Chci na vše přijít sama a ego mi nechce, dovolit vzít si někoho – nebo něco na pomoc. Ano, i tací jsou mezi námi. Poznáváte se i vy?

Mám pro vás jedno tajemství. Vykašlete se na ego (odpusťte mi momentálně nejpoužívanější motivační hlášku) a vezměte si na pomoc pár knih, který změní váš přístup k celému procesu jménem PRÁCE.

Ukážu vám knihy, které mi ukázaly jinou cestu v myšlení. Nestala jsem se odbornicí na život, ale přišla jsem na to, jak přemýšlet jinak. Jak uchopit myšlenku správně a ve správný okamžik ji změnit v něco úspěšného.

Naučila jsem se, jak si spravovat čas, což je bohužel pro freelancera je tohle věčné téma, jak si psát poznámky a kam si je psát. Naučila jsem se, že když si nevím rady, můžu se podívat do knihy, která mi osvěží paměť a nevede mne zpátky na správnou cestu. Zjistila jsem, že jsem holka, která si nebude při workshopu psát, ale raději kreslit. Naštěstí se tomu dnes moderně říká sketchnoting, takže se nemusím stydět, že v mém diáři není jediná stránka bez obrázku.

Pojďme se tedy podívat na první tři knihy, které vám pomohou být kreativní, i když si myslíte, že kreativní nejste. Naučíte se jak ukázat svou práci těm správným lidem. Určíte si správnou cenu, odstraníte zbytečné myšlenky a naopak uchováte ty správné. Jestli jste na volné noze, jistě víte o čem je řeč.

NA VOLNÉ NOZE (Robert Vlach)

Na volne noze

Jak název napovídá, tato kniha je hotový poklad pro každého freelancera. Neuvěřitelných 760 stran plných rad a reálných příkladů z praxe. Nevíte, jak určit cenu pro klienta? Co od vás klienti vlastně očekávají? Jak zvýšit svou produktivitu a mít větší výsledky? Jak dosáhnout dobrých výsledků a mít více volného času?

Investovat cca 600 korun se opravdu vyplatí (koupíte třeba na www.kosmas.cz/na-volne-noze).

PLUSY

 • Konečně srozumitelný návod bez zbytečných motivačního bullshitu.
 • Opravdu poctivě napsaná kniha.

MÍNUSY

 • 760 g čisté váhy je do MHD trochu moc.
 • Dlouhý úvod, který pro pokročilého freelancera může být prostě dlooouuhýýý.

 

KREATIVNÍ ZÁPISNÍK (René Nekuda)

Kreativni zapisnik

Kreativních diářů, protistresových omalovánek a různého relaxačního je fakt hodně. Kreativní zápisník je jen jeden. Vymyslel ho český lektor tvůrčího psaní René Nekuda. Hravější a smysluplnější věc na českém trhu podle mě nenajdete a to nepřeháním. Kniha (tedy spíše pracovní sešit) je určený pro kreativce, copywritery a všechny, kteří čas od času ztratí fantazii a neumí se na věc podívat tzv. jinýma očima.

Po několika cvičeních (ve kterých jsem měla vymyslet příběh, sloučit dvě neslučitelné postavy nebo popsat jak vypadá můj strach) jsem se opravdu bavila, měla jsem najednou všechny myšlenky jasnější a na svoje momentální projekty jsem se dívala z jiného úhlu.

Za super cenu 179 Kč je to hotový zázrak! Koupíte třeba na www.kosmas.cz/kreativni-zapisnik.

PLUSY

 • Super formát, který se vejde do kabelky. Malá, ale šikovná.
 • Do knihy můžete kreslit třeba cestou v tramvaji.
 • Kniha má svůj systém a nenechá vás ani na minutu vydechnout.
 • Skvělé ilustrace od Terezy Lukešové.

MÍNUS

 • Prvních pár týdnů se nebudete moci odtrhnout. Tahle knížka je fakt dobrá.

 

MÍT VŠE HOTOVO (David Allen)

Mit vse hotovo

Být produktivní v práci, zvládat si organizovat všechny schůzky, věnovat se rodině a mít dobrou náladu? OK. V roce 2017 je tohle docela makačka a ve většině případů všechno stíháme jen tak tak. Kniha Mít vše hotovo vás naučí, jak si zorganizovat svou práci. Od těch nejmenších úkolů, po ty největší, které máte v hlavě každou noc před usnutím. Metody řešení se skvěle aplikují na jakékoliv pracovní odvětví, ale i plánování tradičních denních povinností.

Možná jste někdy slyšeli o metodě GTD čili Getting Things Done, což je originální název této knihy v angličitně.

PLUS

 • Mít vše hotovo má trochu moc motivační název, ale nebojte se. Kniha je doopravdy dobrá.

MÍNUS

 • 255 stran, kterým doopravdy musíte věnovat pozornost. Nejednou se stalo se mi, že jsem se musela o kapitolu vrátit protože jsem tzv. ztratila nit. Proto doporučuji odložit mobil, zapomenout na Instagram i Facebook a veškerou pozornost věnovat knize.

Knihu seženete za 320 Kč na www.knihydobrovsky.cz/mit-vse-hotovo.